Sezon grzewczy to czas, w którym żaden mieszkaniec większego miasta nie powinien wychodzić z domu bez maski antysmogowej. Nawet, jeśli w danym momencie normy zanieczyszczeń powietrza są zachowane i nie ogłoszono alarmu smogowego. Trzeba pamiętać o tym, że sytuacja może zmienić się w każdej chwili. Droga z pracy do domu, zwłaszcza gdy pokonuje się ją pieszo, może mieć ogromne znaczenie dla jakości zdrowia.

maska na smogMaska na smog powinna towarzyszyć przede wszystkim dzieciom i seniorom. To grupy wiekowe, które są szczególnie narażone na działanie szkodliwych substancji, jakie wraz z powietrzem dostana się do ich układów oddechowych. Każdy członek rodzinny powinien mieć własna maskę na smog, po którą będzie mógł sięgnąć w każdej chwili, gdy zajdzie taka potrzeba. Każda powinna być odpowiednio dopasowana rozmiarem do konkretnego użytkownika. Maska na smog, która nie przylega szczelnie do twarzy, nie odizoluje układu oddechowego od szkodliwych substancji.

Wiele osób ma problem z wyborem rodzaju filtra, w jaki wyposażane są maski na smog. Na rynku dostępne są modele z typem HEPA i węglem aktywnym. Każdy z filtrów wyłapuje z powietrza inne zanieczyszczenia. Warto więc zainwestować w maskę na smog, która ma oba rozwiązania. Dzięki temu z dala od płuc pozostaną cząsteczki pyłu, bakterie, grzyby, wirusy, szkodliwe gazy i nieprzyjemne zapachy. Konieczna jest regularna wymiana filtrów zgodnie z zaleceniami producenta. Maska ze zużytym filtrem nie ma właściwości ochronnych.