Wiele osób wybierając maskę antysmogową staje przed dylematem, jaki tym filtra będzie najlepszy i po który z nich sięgnąć, by zanieczyszczenie powietrza w jak najmniejszym stopniu wpłynęło na jakość zdrowia. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wybór rodzaju filtra powinien bowiem zależeć od rodzaju zanieczyszczeń, jakie występują w powietrzu.

Wśród asortymentu proponowanego na sezon grzewczy można spotkać maski zawierające filtr z węglem aktywnym jak te z Dragon Mask. Jego zadaniem jest usuniecie z powietrza niebezpieczne dla zdrowia pyły i cząsteczki. Maski z filtrem z węglem aktywnym zalecane są szczególnie w miejscach, gdy w powietrzu unoszą się szkodliwe gazy, również nieprzyjemne zapachy.

filtr z węglem aktywnymSam węgiel aktywny jest substancją, która powstaje z produktów organicznych. Wytwarza się go spalając m.in. węgiel, torf, drewno, łupiny orzechów kokosowych i muszle. Jest on łatwy w utylizacji i co ważne z punktu widzenia osób dbających o środowisko naturalne – łatwo z niego odzyskać wszelkie metale ciężkie, które zatrzymają się na filtrze. Warto wiedzieć, że sam węgiel aktywny nie jest toksyczny, a zanieczyszczenia z powietrza wyłapuje przyciągając je do siebie, podobnie jak magnes przyciąga do siebie metal. W efekcie do dróg oddechowy trafia czyste powietrze.